Totaci

Totální nasazení - rozhovor v Move Your Ass (červen 2005)

Tahle kapela se stala za dobu své existence jednou z hlavních naší domácí punkrockové scény. Má za sebou již několik úspěšných alb a i zástupy jejich fanoušků obohacují o další nové tváře. A jelikož aktuálně vydávají nové album na Cecek records, byla to fajn záminka k udělání rozhovoru s Totálním nasazením. Odpovědi se chopili tři čtvrtiny kapely, neboť Šukec, nová tvář u TN, obsluhující druhou kytaru, je u nich jen krátce.

Jako kapela fungujete už zhruba 15 let, je ještě něco, co by vás dokázalo v punkrocku překvapit?

Sváťa: No mě osobně pořád ještě překvapujou a občas fakt šokujou názory a výplody vesměs mladších pseudo a rádoby punkerů, takových těch víkenďáků, kteří si udělaj číro, roztrhaj hadry, koupí si na vietnamský tržnici tričko Exploited, polepěj se nášivkama a plackama a na pár let se jdou snažit měnit svět, přičemž vesměs "střílejí" do vlastních řad. Buď jsem si na to pořád nezvyknul anebo jsem už starej. A taky mi překvapuje ta narůstající spousta na punx si hrajících socek a feťáků, který se jima stávaj dobrovolně, protože se jim nechce nic dělat, stejně jako propagace násilí a nesnášenlivosti v určitejch nejmenovanejch kapelách hrajících jakoby punk či nějakou jeho odnož a poslouchající Orlík a podobný bandy. Ale abych nebyl jen negativní, tak mě stejně tak mile překvapuje spousta výborných mladých kapel a vůbec to množství, který jich hraje. A jinak už mě po těch letech asi nepřekvapí nic :-)

Pípa: Při každým koncertě mě něco překvapí - ať už to, že se po 15-ti letech kytaristi raděj na pódiu od jakýho akordu začíná song, kterej hrajem už 10 let :-) , nebo to že i po 15-ti letech občas potkám na koncertech lidi, který na nás chodili i "tenkrát", nebo to, že danej klub ještě vůbec ještě funguje, když už i "tenkrát" vypadal na spadnutí. To co přede mnou komentoval Sváťa ohledně některejch programově zaměřenejch a uvědomělejch punkerů - to mě ani nepřekvapuje. V každý lidský komunitě, kterou sjednocuje nějakej společnej prvek (ať už je to muzika, protest proti establishmentu nebo boj za práva menšin) se najdou jedinci, který si tu společnou myšlenku přivlastněj, oškubou z ní to co se jim nehodí a pak už jenom do světa papouškujou samý černobílý slogany a nesmysly. Je to jako u G. Orwella - prasata si vymyslej "čtyři nohy dobré, dvě nohy špatné" (nebo jak to tam přesně bylo), prosaděj to jako svou "stranickou linii" a všichni okolo jim to žerou, protože se bojej nebo svůj názor ani nechtěj mít.

P.P.Cvok /. : Kdyby si Klaus nechal narůst číro ! A kapela Houba by si nechala narůst nácky a stali se z nich skini :-)

Za tu dlouhou dobu své existence jste svá alba vydali na mnoha labelech. S kým se vám nejlépe spolupracovalo a proč jste novou desku vydali u Cecek records?

Sváťa: Ze všech našich bývalých vydavatelů byla asi nejlepší spolupráce s Globus music. Škoda, že dopadli, jak dopadli, tzn. že zkrachovali. Ale ani spolupráce s Popronem nebyla špatná. Obě firmy nám do ničeho nemluvily, ničím nás neomezovaly a v rámci možností pro nás udělaly docela hodně, aniž by si na nás namastily kapsu (v to snad ani doufat nemohly už jenom díky směšně malému nákladu). Díky jejich distribucím nás dostaly i do většiny obchodů, kam jsme s alby vydanými u menších labelů těžko pronikali. Spolupráce s menšími vydavateli byla taková míň na úrovni, ale tím nechci říct, že by byla špatná. Všichni se určitě snažili, ale i Střílek records, ANK i PH records udělali vždy něco, čím nás přesvědčili vydat následující titul u někoho jinýho. A ještě k tomu Popronu a ke Globusu vůbec. K Popronu jsme se dostali přes P.P.Cvokova kamaráda z vojny, který tam dělal a to jen proto, že ANK odmítlo vydat další desku (Souhlasíš se vším? - 1998), když se jako ještě neprodala ta předtím (Pocta době - 1997). A protože nám tehdy Střílek (Stínohry - 1996) dlužil nemalý peníze a PH Records (Živáky - 1999) nás oslovil až o rok později, kývli jsme na nabídku týhle firmy. Jsme za to rádi a nelitujeme toho a to tím spíš, že nás s dalším materiálem na nový CD (Spreyoptihecus chaluhensis - 2000) Popron doporučil Globusu music. A u nich jsme byli maximálně spokojeni, pročež jsme u nich vydali ještě další dvě alba (Crabalaganja - 2002 a Delta Force - Živák z Delty - 2003). Globus měl dobrou distribuci, dělal nám plakáty a celkem slušnou reklamu. Ne sice úplně dle našich představ, ale byl to nejlepší label, u nějž jsme doposud byli. Když pak ale Globus music zkrachoval, zvažovali jsme u koho novou desku vydat. Nabídek jsme měli několik, ale nejvíc nás zaujaly dvě - ta od našeho kamaráda Jakuba Taubera a jeho Cecek records a druhá od Popron music. Snad po poučení z toho, jak dopadl Globus a jak se potom některá naše CD a MC nedopatřením ocitla ve výprodejích, jsme dlouho neváhali a plácli si s Cecek records. Není pro nás prioritou jestli je firma malá nebo velká, ale co je schopná a ochotná nám nabídnout, protože my děláme vždy naprostý maximum, a Cecek records nám svými podmínkami vyhovoval a dost možná předčí i slavný Globus.

Pípa : Z mého pohledu se všechny ty labely v ničem neliší, pokud jde o podmínky vydávání desky, nebo o podporu kterou jim poskytujou nebo o podporu, kterou poskytujou kapele. V našem "undergroundovým" měřítku se toho ani ale nedá moc očekávat. Nemáme žádný přehnaný ambice, nečekáme, že nás bude někdo ohrávat v rádiu každý dvě hodiny. Takže ani moc nemá cenu srovnávat. Jedinej rozdíl, kterej já dokážu posoudit a kterej pro mě má nějakej význam je, že s Jakubem se známe už pár let a doufám tudíž, že si můžeme navzájem věřit - u těch dřívějších labelů to bylo takový dost anonymní (s výjimkou ANK).

Řešíte ve svém přístupu k vydavatelům zda jsou či nejsou major label? Je pro vás důležité zachovat si nějakou příslušnost k undergroundu nebo to pro vás zas tak moc neznamená?

Pípa : Neblázni, přece nechceš dělit kapely na undergroundový a mainstreamový podle toho, u koho vydávaj desky? Máš kapely, který vydávaj u EMI a s klidem je můžeš považovat za alternativní muziku. A taky naopak. Není rozhodující, jestli jde o independent label, protože to je pojem, kterej prostě nemůžeš přesně vymezit. Když Cecek records vydá nějaký současný začínající punkovce desku, který se do roka prodá 15000 nosičů, bude to ještě pořád underground? Nám jde spíš o to, aby náš vydavatel dokázal udělat pro svou kapelu taky něco víc než vyrobit obaly CD a aby byly na začátku jasně daný pravidla hry a abychom si věřili - tím to hasne...

P.P.Cvok / .: Neřešíme kdo to vydá, hlavně že to vydá. Podmínky v tom hrajou ňákou úlohu, ale ne zas tak podstatnou. Underground není co bejval, k ničemu se nehlásíme, k nám se hlásí hodně fanoušků a my k nim a to je hlavní.

Sváťa : Určitě bychom nebrali úplně každou nabídku k vydání alba, alespoň posledních pár let tedy určitě ne, a ohledně danýho vydavatele spoustu věcí zvažovali, ale zrovna otázku jestli je či není major label, to teda nevím. Dle mýho názoru to není zas tak podstatný, protože jak předeslal Pípa, i undergroundový vydavatel se může stát major labelem - podívej jak začínal Monitor, který ve svých začátcích vydával vše okolo punku a HC. Bylo to obyčejný malinký undergroundový vydavatelství, který ale bylo úspěšný, vydávalo spoustu dobrejch kapel (bohužel i spoustu shitů jako třeba Orlík, Braník a jiný sračky), no a co je z něj dnes, že? Ona by mě vůbec zajímala definice pojmu major label, protože každej vydavatel, i ten sebemenší, když do něčeho vloží svoje úsilí, práci a v neposlední řadě peníze, tak chce nebo předpokládá minimálně návratnost. Každej label může vydělávat nějaký peníze (vím o čem mluvím, protože hafo CD i MC jsme si vydali sami, resp. já jsem je vydal pod svojí zatím nelegální a neoficiální značkou Swabians records) a každej vydavatel je rád, když se mu jeho nosiče prodávají. Když neprodává, je špatnej a většinou brzy skončí, ale když ano, tak investuje, vydává další a další věci, inzeruje, prodává, prostě podniká. A jsme u toho. Je tohle ještě underground? A i když se to často skrývá pod slůvka "benefit" apod., tak znám spoustu takovejch, co se i na tomhle uměj dobře přiživit. Jak řekl P.P.Cvok přede mnou - underground není co bejval...

Vaše nové albu, má název "Když mrvy na šichtu táhnou", proč zrovna tento název? Proč jste se zaměřili na téma stávkokazů v názvu, má to nějaký význam nebo jde jen o slovní hříčku?

Sváťa: No samozřejmě že to má význam. Ty mrvy jsme totiž my. Jsme takový mrvy českýho punkrocku, jehož stojatý vody se snažíme čeřit. A dost možná, že díky odlišování se od standardu jsme spoustě lidem trnem v oku, ale to je jedině dobře, protože punkrocková scéna by neměla usnout na vavřínech, nestávat se uniformní a zkostnatělou, což se občas bohužel děje. Taková ta zahleděnost do sebe, odmítání něčeho novýho a opovrhování všemi možnými změnami, smrtelná vážnost, prázdný vyřvávání hesel, poučování o tom co je punk a co je komerce a vůbec takový ty dementní kecy u piva, to všechno je naprosto k zblití. Lidi si neumí dělat legraci sami ze sebe a brát určitý věci s humorem a nadsázkou a pouští se do zbytečných a nesmyslných konfliktů. Kapely i posluchači se osočují a pomlouvají a místo, aby drželi spolu se tříští a rozbíjejí do dalších a dalších menších skupinek. Sami s tím těžko něco svedem, ale budeme se snažit co jen to půjde. Uvidíme co se bude dít, KDYŽ MRVY NA ŠICHTU TÁHNOU...

P.P.Cvok /.: .a já jsem ta mrva nejmrvovatější. Proto kráčim na obalu včele! Mrvím co se dá a jde mi to! :-)

Považujete punkrockovou scénu pořád za života schopnou? Nepřipadá vám, že už vykrádá sama sebe, svoji zašlou slávu? Má ještě vůbec nějaký potenciál?

Pípa : Zapomněl ses zeptat k čemu by měla ta scéna mít potenciál. K tomu aby vznikaly nový kapely, který budou dělat dobrou muziku? V tom případě je odpověď - samozřejmě, že jo! A tím to asi hasne. Punkrock je pro 95% lidí ze scény způsob zábavy. Zábava ovlivňuje taky jejich životní styl, protože na koncertech potkáváš určitý lidi a posloucháš tam určitý myšlenky. Takže do jistý míry to, že se pohybuješ mezi punkerama, resp. lidma, kteří se přišli bavit a trávit čas na punkovým koncertě může ovlivnit i tvoje postoje a rozhodování v určitejch věcech. V každým případě se ale punkrock vyvíjí. Za komunistů v Čechách plnil punkrock důležitou funkci podzemního odboje proti režimu, v UK v 70. letech to bylo silně politicky orientovaný hnutí levicový dělnický mládeže. Teď v Čechách je to jak už jsem řek, způsob alternativní zábavy a v US asi způsob jak přijít k dolarům.

P.P.Cvok/. : Potenciál tu je, ale je hodně kapel a musíš si vybírat. Naopak kapely, který chtěj něčeho dosáhnout musí odpovídajícím způsobem hrát a něco důležitých či méně důležitýho, ale vkusně podanýho předávat svým posluchačům. Píše se rok 2005 a na to ti nestačí NO FUTURE A FUCK OFF.

Během své existence jste hráli také ve čtyřčlenné sestavě, nyní u vás na druhou kytaru hraje Honza Šulgán, takže jak jste s touto sestavou spokojeni? Do jaké míry ovlivnil projev Totálního Nasazení?

Sváťa: Honza Šulgan alias Šukec je náš vysněnej druhej kytarista a my jsme hrozně moc rádi, že máme konečně kvalitní druhou kytaru. Když jsme začali koncem roku 2002 zvažovat rozšíření kytarovýho postu, jeho jméno padlo jako první, ale protože v té době hrál s pcherskými punkery S.N.A.D., nechtěli jsme ho přetahovat. Belgičan Michel, který s námi začal zkraje roku 2003 hrát se sice snažil, ale nebyl přínosem, a tak když jsme se již smířili s tím, že prostě dobrou druhou kytaru neseženeme, zjistili jsme, že Honza od S.N.A.D. odešel. A protože to bylo zrovna v době, kdy jsme natočili materiál na novou desku, kde P.P.Cvok nahrál všude dvě až tři kytary a my řešili, co že s tím budeme dělat na koncertech, protože by to s jednou kytarou nebylo to pravý, ihned jsme ho oslovili a hned po první zkoušce jsme věděli, že je to ono. Po další zkoušce s námi už jel na koncert do Příbrami a týden nato s námi hrál v narvanym pražskym Rock Café před víc jak třístovkou lidí. Je na něm znát, že má letitou praxi hraní po kulturácích, klubech i festech (hraje už 20 let - od svých šestnácti !!!), prostě je to zkušenej a ostřílenej "profík". Hotovej hráč, kterýho jsme potřebovali. Oba naši kytaristi si navíc náramně rozumí, vymýšlejí stále nějaký nový aranže, takže je to pohoda a paráda. A jak ovlivnil projev? Je to hutnější a tvrdší, ale i víc prostoru pro větší melodičnost a více vyhrávek i sól a navíc přibyl další vokál. S novou sestavou jsme spokojeni naprosto maximálně, je to ta nejlepší sestava, jakou jsme kdy měli.

Pípa: Šukec mezi nás zapadnul docela dobře - alespoň podle mého soukromého názoru. Hodí se k nám věkově (rozuměj stavem opotřebení), spotřebou piva, poslouchá podobnou muziku, je schopnej pro fungování kapely leccos obětovat. Jeko kytara zahušťuje náš sound tam, kde je potřeba a občas do ní pustí ty svoje satanistický figury a sóla, který si přitáhnul z dob, kdy on hrával na metalovejch tancovačkách a my ještě lepili plastikový letadýlka a učili se na chemii na gymplu.

P.P.Cvok /. : Příchodem Honzy se hraje lépe, vtipněji a občas to spolu pěkně mrvíme! :-) Nesmí moc pít, jako v Bratislavě - usnul mi v autě, já popojel kvůli nějaký rvačce a on počal vystupovat z auta se slovy: "Ahoj, díky za odvoz." A to jsme byli pořád v Bratislavě !!! Je s ním legrace i bez THC !!! :-)

Odkud se vzala potřeba založit vedlejší projekt Deratizéři? A která kapela má přednost? Pokud to tak lze říci... Jak mezi sebou řešíte třeba kolize ve vystoupeních těchto dvou kapel ?

Sváťa : Tak na tuhle otázku si dovolím odpovědět sám, protože se de facto týká jenom a pouze mě. Deratizéry jsem si založil jako takovej svůj vedlejšáček. Dřív se občas stávalo, že některá píseň se pro Totáče nehodila a to ať textově nebo třeba hudbou (mám hodně rád např.folk a folkrock). Dlouho jsem si je dával do šuplíku až jsem pak po letech, když byl plný, šuplík otevřel, dal dohromady nejdřív takovej projekt, s nímž jsem natočil CD a pak ze spřízněnejch a známejch lidiček i regulérní kapelku, který bubeník ze ZNC - Cain vymyslel název - Deratizéři. Postupně jsme trošku přitvrdili, vyměnili akustický nástroje za elektrický, někdo přišel, někdo odešel a moje druhá kapela se vykrystalizovala do podoby posledních dvou let. Všechny v Deratizérech (obě holky i nás tři kluky) spojuje to, že máme rádi Znouzectnost a Démophobii a podobný partičky a tak si tak pro radost, ale i pro ty, kterým se naše muzika líbí hrajeme takovej mixík folku a punkrocku a hrozně nás to baví. No a o to tu především jde. A taky ještě vlastně o to, že v Deratizérech hraju na kytaru, která mě jako nástroj baví daleko víc než baskytara. :-) Kolize vystoupení obou kapel prakticky nenastávají, protože Deráči hrají dost málo - kvůli tomu, že Totáči hrají hodně :-), ale kdyby snad nastaly, dostalo by Totální nasazení přednost. Obě kapely jsem zakládal, obě jsou moje srdeční záležitost a hraní v obou dvou mě strašně baví. Možná tíhnu víc k TN, protože 15 let, to je dost podstatná součást života a muzika a kapela do něj vstoupila víc než dost, ale Deratizéři jsou zase více osobní věcí. Takže závěrem bych jen řekl, že to není vedlejší projekt Totálního nasazení, ale moje druhá kapelka, která je ponejvíce ke slyšení právě jako předkapela TN.

 

 << zpět

 

kontakt:
management, booking, koncert kontakt: www.forfunagency.cz, info@forfunagency.cz, +420775658668
kapela: Svatopluk Šváb, Vepřkova 647, 274 01 Slaný, tel: 603 528 373, swabians@volny.cz